Dietetyka

Zakwas buraczany – samo zdrowie

Jeszcze do niedawna zakwas z buraków był na liście produktów “nie lubię”. W tej chwili nie wyobrażam sobie dnia bez zakwasu buraczanego. Każdy poranek zaczynam od lampki jakże wytrawnego i bogatego w składniki odżywcze zakwasu. Jak widać gusta smakowe z wiekiem się zmieniają.

W medycynie ludowej (głównie na terenach wschodnich) zakwas był cenionym trunkiem za właściwości krwiotwórcze i antynowotworowe. W kuchni polskiej tradycją jest przygotowanie barszczu wigilijnego na zakwasie. Według  staropolskiej receptury przygotowuje się go z dodatkiem kromki żytniego chleba, jako źródło kwasu mlekowego. Dzięki czemu zakwas z buraków usprawnia pracę jelit i wątroby. Normalizuje skład mikrobioty jelitowej, działa hamująco na rozwój mikroflory patogennej.

Czy zakwas buraczany jest dla każdego?

Oczywiście, że tak. Szczególnie jest polecany kobietom w ciąży i dzieciom. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dzięki swoim właściwościom i składnikom odżywczym będzie świetnie wspierał układ odpornościowy. Ze względu na dużą zwartość dobrze przyswajalnego żelaza i kwasu foliowego możemy powiedzieć, że jest idealnie “skrojonym” produktem dla przyszłych mam.

Watro włączyć do diety ten wartościowy trunek, kiedy borykamy się  z podwyższonym cholesterolem. Kilka małych zmian w diecie i na rezultaty nie trzeba będzie długo czekać.

Jak stosować ?

Zaleca się aby wypijać sok z kiszonych buraków na czczo z samego rana. Najlepiej jest zacząć od małych ilości np. 50ml dziennie, aby oswoić organizm i nie doprowadzić do niechcianych biegunek. Następnie można zwiększyć dawkę nawet do szklanki dziennie.

Jaki będzie najlepszy?

Napewno ten bez konserwantów i różnych chemicznych dodatów. Warto poszukać producenta, który przygotowuje zakwas naturalną metodą fermentacji.  Oczywiście zakwas można przygotować samemu w domu.  Ja jednak wolę kupny a zwłaszcza ten z dodatkiem imbiru i cytryny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *