Dietetyka

Niepłodność

Niepłodność – plaga XXI wieku. W historii ludzkości problem niepłodności był powszechny, natomiast odnotowywano go tylko wtedy, kiedy miał wpływ na losy monarchii. Brak potomstwa w zamożnych rodach wiązała się z trudnościami w przekazaniu władzy oraz majątku. W przypadku mniej zamożnych rodzin niepłodność skazywała na mniejszą liczbę rąk do pracy w gospodarstwie. Bez względu na status ekonomiczny to kobieta była obarczana winą za brak potomstwa.

Niepłodność to nie to samo co bezpłodność !

Zgodnie z definicją WHO ( z ang. World Health Organization) niepłodnością określa się niezdolność do zajścia w ciążę bądź spłodzenia dziecka. Można ją stwierdzić dopiero po upływie jednego roku regularnego i niezabezpieczonego współżycia, nastawionego na poczęcie, do którego nie dochodzi. Istotnym jest aby umieć odróżnić termin „niepłodność” od „bezpłodności”. Bezpłodność to nieodwracalny stan, trwała niezdolność do spłodzenia potomstwa, którego nie można wyleczyć.

Ile osób cierpi z powodu problemów z zajściem w ciąże?

Jeśli chodzi o częstość występowania niepłodności w Polsce to skala zjawiska jest podobna do tej, jaka występuje w krajach wysoko rozwiniętych zachodniej Europy i szacuje się że problemem niepłodności w Polsce jest dotkniętych prawie 3 miliony osób! Światowa Organizacja Zdrowia uznała niepłodność za chorobę cywilizacyjną. Na świecie co roku przybywa około 2 milionów nowych niepłodnych par! Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, iż za 35% przypadków niepłodności odpowiada partnerka, jednocześnie taki sam odsetek dotyczyć może partnerów, natomiast w przypadku 10% par diagnozowane są trudności u obojga partnerów, a w odniesieniu do 20% przyczyna niepłodności jest niejasna.

Czynniki ryzyka

Zbyt mała aktywność fizyczna, złe nawyki żywieniowe, stres – przyczyniają się do zaburzenia gospodarki hormonalnej zarówno kobiet i mężczyzn a co za tym idzie mogą skutkować wystąpieniem niepłodności. Męska płodność jest związana z ciągła produkcją plemników, dlatego do przyczyn niepłodności męskiej można zaliczyć: rozwojowe lub wrodzone zaburzenia jąder, urazy jądra czy brak nasieniowodów lub ich niedrożność. Kobieca płodność jest zależna od występowania owulacji. Najczęściej niepłodność u kobiety wiąże się z zaburzeniem jajeczkowania, niedrożnością jajowodów.

Kluczowa rola naszej psychiki

Zostanie mamą jest dla wielu kobiet sposobem na samorealizację, celem życiowym, dlatego niemożność zaspokojenia potrzeb macierzyńskich może skutkować problemami natury psychologicznej. Niepłodności mogą towarzyszyć: depresja, napięte relacje z bliskim, brak motywacji do wykonywania codziennych obowiązków, trudności z koncentracją, zaburzenia snu, brak lub wzrost apetytu a nawet myśli samobójcze. Mężczyźni często z powodu niepłodności cierpią na depresje, niską samoocenę i podobnie jak kobiety oczekują wsparcia emocjonalnego i zrozumienia. Dlatego tak ważne jest, aby w procesie leczenia oprócz lekarza był obecny również psycholog.

Nie wstydź się zapytać o pomoc !

Od lat obserwuje się wzrost świadomości społeczeństwa na temat niepłodności, przyczyniają się do tego m.in. prowadzone kampanie społeczne takie jak „Płodny Polak”, „Płodna Polka”. Problem z zajściem w ciąże przestaje być powodem do wstydu, zwłaszcza w mniejszych społecznościach. Współczesna medycyna ciągle się rozwija a co za tym idzie pozwala na skuteczne leczenie i daje szanse na posiadanie potomstwa.

 

 

  1. Koperwas, M. Głowacka „Problem niepłodności wśród kobiet i mężczyzn – epidemiologia, czynniki ryzyka i świadomość społeczna” Aspekty Zdrowia I Choroby Tom 2, Nr 3, Rok 2017, s. 31–49

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *