Dietetyka

Lawenda na lepszy sen

 

Lawendę lekarską uprawia się na całym świecie. Ze względu na jej piękny kolor i zapach traktujemy ją jako roślinę ozdobną. Należy jednak pamiętać, że ma ona wiele zastosowań.

Uzyskiwany z kwiatów olejek eteryczny jest głównym składnikiem leczniczym tej rośliny. Ma działanie bakteriobójcze, pasożytnicze, wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego. Okłady z lawendy przynoszą ulgę bolesnym stawom. Napary sprawdzą się również wtedy, kiedy borykamy się z drożnością dróg oddechowych. 

Korzenie lawendy wywodzą się z terenów basenu Morza Śródziemnego. To tam zasłynęła jako dodatek do perfum czy mydeł marsylskich. W Polsce dość długo uznawana była jedynie jako odstraszacz na mole. Aktualnie pojawia się coraz więcej informacji dotyczących prozdrowotnych działań lawendy. Ja zdążyłam już ją pokochać, nie tylko za zapach ale i za właściwości.

Lawenda na lepszy sen

Olejek z lawendy działa również wyciszająco i uspakajająco, dlatego wykorzystywany jest jako lek na bezsenność.  Stres, stany lękowe, ogrom pracy, życie w ciągłym biegu wpływają na jakość naszego snu. W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z bezsennością czy słabą jakością snu.

Główne składniki lawendy – linalol i octan linalolu sprawnie obniżają nadaktywność ośrodkowego układu ułatwiając w ten sposób zasypianie. Olejek lawendowy pozwala na odprężenie i wyciszenie, dlatego poleca się go do wieczornej kąpieli. Zdrowy sen zapewni również bukiet kwiatów ustawiony w sypialni.

Lawenda w kosmetyce

Olejek lawendowy znalazł również swoje zastosowanie w kosmetyce. Naturalnie wywołuje przekrwienie skóry. Dzięki temu jest niezawodny w walce z cellulitem.
Stymuluje również włosy do wzrostu, jednocześnie hamując ich wypadanie.

Niweluje zakażenia bakteriami, które powstają na powierzchni skóry. Wspomaga leczenie trądziku, grzybicy czy liszajów. Może również łagodzić poparzenia słoneczne oraz zmniejszać ból po ukąszeniach owadów.

Wykazuje działanie antyseptyczne w kosmetyce. Silniejsze działanie można uzyskać poprzez połączenie olejku lawendowego z cytrynowym, cedrowym i kminkowym.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *