Dietetyka

Ekologiczne pakowanie żywności

Z dnia na dzień coraz więcej uwagi poświęcamy sprawdzaniu składów żywności. Dzięki temu ograniczamy spożywanie produktów, które szkodzą naszemu zdrowiu. Warto przyjrzeć się również temu, w co zapakowana jest żywność. W większości jest to niestety toksyczny plastik. Najnowsze badania dowodzą, że tygodniowo zjadamy 5g plastiku. Warto poszukać alternatywy zdrowych, ekologicznych opakowań.

Dlaczego używamy plastiku?

Z pewnością przyczynia się do tego jego łatwa dostępność. Plastikowe opakowania czy foliówki znajdziemy na każdym kroku, czy to w markecie, sklepie bio czy warzywniaku.

Jest to najszybsza i najłatwiejsza alternatywa zapakowania zakupów. Przede wszystkim lekka, zajmująca mało miejsca.

Co znajdziemy w plastikowych opakowaniach?

W większości znajdziemy szkodliwy bisfenol A, potocznie nazywany BPA. Stosuje się go nie tylko do produkcji opakowań, ale również części samochodowych czy telefonów komórkowych.

Jakie działanie ma bisfenol A?

  •  zaburza pracę układu endokrynologicznego, a w szczególności pracę tarczycy,
  • przyczynia się do powstawania zaburzeń w gospodarce tłuszczowej organizmu poprzez namnażanie adipocytów,
  •  zagraża płodności kobiet i mężczyzn,
  • przyczynia się do szybszego rozwoju zmian nowotworowych.

Jak zminimalizować ilość plastikowych opakowań?

U mnie najlepiej sprawdzają się materiałowe woreczki wielokrotnego użytku. Zajmują mało miejsca, mieszczą się do każdej torebki. Można je wyprać i używać ponownie.

 

 

 

 

 

 

 

Do przechowywania żywności używaj szklanych lub ceramicznych pojemników. Jeśli decydujesz się na plastikowe, wybieraj te z oznaczeniem 2 lub 5. Oznaczenie znajdziesz z tyłu pojemnika.

 

 

 

 

 

 

Wybieraj wodę w szklanych butelkach. Jeśli decydujesz się na butelki plastikowe typu PET, pamiętaj że nie należy ich używać kilkukrotnie. Nawet przy dokładnym umyciu mogą wydzielać toksyczne związki przy ponownym użyciu.

Do owijania kanapek użyj papieru lub coraz bardziej popularnych woskowijek.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *