Dietetyka

Czy masa ciała ma wpływ na naszą płodność?

Zobacz obraz źródłowy

 

Zdecydowanie tak! Nieprawidłowy stan odżywienia, czyli nadmiar lub niedobór masy ciała może mieć negatywny wpływ na płodność kobiet i mężczyzn. Nadmiar tkanki tłuszczowej a zwłaszcza tej zlokalizowanej w okolicy brzucha ( tzw. tkanka tłuszczowa wisceralna) może przyczynić się do rozwoju takich chorób jak hiperinsulinemia czy insulinooporność. Tkanka tłuszczowa to nie tylko rezerwuar energii w naszym organizmie! Wpływa na wydzielanie i działanie hormonów.

Płodność a BMI

BMI ( z ang body mass index) to nic innego jak wskaźnik masy ciała. Oblicza się go ze wzoru – masa ciała w kilogramach przez kwadrat wysokości w metrach. Za normę uznaje się wartość BMI od 18,5 do 25. Wartość BMI jest uznawana za jeden z czynników, które mogą zaburzać owulację u kobiety. Kobiety z BMI powyżej normy(przekraczającym 30kg/m2) są obarczone ponad 2-krotnie większym ryzykiem wystąpienia zaburzeń płodności ! Podwyższona wartość wskaźnika BMI u kobiet w ciąży zwiększa ryzyko samoistnego poronienia. Zbyt niska wartość BMI również niekorzystnie wpływa na prace układu rozrodczego.

Nadwaga a płodność

Badania naukowe dowodzą, że otyłość prowadzi do obniżenia jakości nasienia u mężczyzn. U kobiet nadmierna masa ciała może negatywnie wpływać na zaburzenie owulacji, zmniejszyć wydzielanie hormonów – LH (hormon lutenizujący), FSH(hormon folikulotropowy) oraz estradiolu, a także zaburzać wydzielanie progesteronu. Normalizacja cyklu miesiączkowego u kobiety może nastąpić przy redukcji masy ciała już o 5% w stosunku do wartości wyjściowej! Ponadto wzrost wartości WHR (stosunek obwodu tali do obwodu bioder) o 0,1 może skutkować zmniejszoną możliwością poczęcia dziecka o nawet 30% przy uwzględnieniu innych czynników takich jak: rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, czas trwania cyklu menstruacyjnego i jego regularność czy wiek.

Niedobór masy ciała a płodność

Problemy z płodnością mogą wynikać również ze zbyt niskiej masy ciała i jest to związane ze zmianami hormonalnymi i metabolicznymi. Zmiany te mogą skutkować zaburzonym rozwojem zarodka. Niedowaga wiążę się z niedoborami składników odżywczych w organizmie co niekorzystnie wpływa na układ rozrodczy. U kobiet ze zbyt niską masą ciała może dojść do zaniku miesiączki.

Odpowiednie nawyki żywieniowe kluczem do sukcesu!

Uważa się, że odpowiednie nawyki żywieniowe(dieta oparta na produktach nieprzetworzonych, o niskim indeksie glikemicznym, z dużą ilością warzyw, z ograniczeniem cukrów prostych)oraz styl życia mogą obniżać ryzyko wystąpienia niepłodności(związanych z zaburzeniem cyklu miesiączkowego u kobiety) nawet o 69%! Dieta bogata w witaminy i minerały, zwiększenie aktywności fizycznej oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała korzystnie wpływają na płodność. Każda skrajna nieprawidłowość masy ciała może wpłynąć negatywnie na aktywność układu rozrodczego kobiet!

 

  1. Hajduk „Wpływ masy ciała na płodność u kobiet” Healthy Lifestyle
  2. Weimin Fan, Yali Xu, Yue Liu, Zhengqing Zhang, Liming Lu, Zhide Ding “Obesity or Overweight, a Chronic Inflammatory Status in Male Reproductive System, Leads to Mice and Human Subfertility” Frontiers in Physiology

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *